  • Mfr # K0122.0AE2X10
  • Zoro # G7359381
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K0122.0AE2X10
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
10.00mm
Thread Size
#8-32
Overall Length
37 mm
Width
0.51"
Overall Height
43 mm
Handle Height - Maximum
33 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Handle Length
30 mm
Thread Length
10 mm
Details
Color
Orange
Finish
External Thread
Finish - Machining
Powder Coated
UNC
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size #8-32, Thread Standard UNC, Screw Length 10.00mm, Overall Height 43 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated