  • Mfr # K0122.0AE1X35
  • Zoro # G7359250
Color
Black
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K0122.0AE1X35
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
35.00mm
Thread Size
#8-32
Overall Length
37 mm
Overall Height
68 mm
Width
0.51"
Handle Length
30 mm
Handle Height - Maximum
33 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Thread Length
35 mm
Details
Color
Black
Finish
UNC
Finish - Machining
Powder Coated
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size #8-32, Thread Standard UNC, Screw Length 35.00mm, Overall Height 68 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated