  • Mfr # K0122.1A227X30
  • Zoro # G7282716
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Red
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.1A227X30
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
40mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
47 mm
Overall Height
64 mm
Width
0.51"
Height (In.)
0.97
Thread Length
30 mm
Details
Color
Red
Finish
Thread Standard
UNF
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Red, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNF, Screw Length 30.00mm, Overall Height 64 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated