  • Mfr # K0122.3083X15
  • Zoro # G7271936
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Silver
Diameter
21mm
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.3083X15
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
15.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
91 mm
Overall Height
73.5 mm
Height (In.)
1.46
Width
0.83"
Thread Length
15 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Type
External
Components
Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 73.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated