  • Mfr # K0122.31027X25
  • Zoro # G7317217
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Red
Diameter
21mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.31027X25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
M10
Overall Length
91 mm
Height (In.)
1.46
Width
0.83"
Overall Height
83.5 mm
Thread Length
25 mm
Details
Color
Red
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Type
External Thread
Components
Steel
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
Metric
Handle Type
Teardrop
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Red, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated