  • Mfr # K0122.5162X70
  • Zoro # G7290906
Color
Orange
Diameter
31mm
Height
49mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.5162X70
Diameter
31mm
Height
49mm
Length
110mm
Screw Length
70.00mm
Thread Size
M16
Overall Length
126 mm
Width
0.91"
Overall Height
147.5 mm
Handle Height - Maximum
77.5 mm
Handle Height - Minimum
73 mm
Hub Height
49 mm
Handle Length
110 mm
Thread Length
70 mm
Details
Color
Orange
Steel
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 70.00mm, Overall Height 147.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated