  • Mfr # K0123.0A22X40
  • Zoro # G7291490
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.0A22X40
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
37 mm
Overall Height
73 mm
Width
0.51"
Height (In.)
0.97
Handle Height - Maximum
33 mm
Thread Length
40 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Length
30 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Details
Color
Orange
Finish
Thread Standard
UNC
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 73 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated