  • Mfr # K0123.0052X15
  • Zoro # G7301869
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.0052X15
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
15.00mm
Thread Size
M5
Overall Length
37 mm
Width
0.51"
Overall Height
48 mm
Handle Length
30 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Thread Length
15 mm
Handle Height - Maximum
33 mm
Hub Height
24.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Thread Standard
Metric
Stainless Steel
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 48 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated