  • Mfr # K0117.1A01X15
  • Zoro # G7329290
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Black
Diameter
13mm
Height
0.97"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0117.1A01X15
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
0.97"
Length
39mm
Screw Length
15.00mm
Thread Size
#10-24
Overall Length
46 mm
Overall Height
50.5 mm
Width
0.51"
Height (In.)
Handle Length
39 mm
Handle Height - Minimum
32.5 mm
Thread Length
15 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Maximum
35.5 mm
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Classic Ball
Components
Stainless Steel
Type
External Thread
Thread Standard
UNC
Handle Material
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size #10-24, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 50.5 mm, Overall Length 46 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated