  • Mfr # K0123.1A02X20
  • Zoro # G7262075
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.1A02X20
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
40mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
#10-24
Overall Length
47 mm
Height (In.)
0.97
Overall Height
54 mm
Width
0.51"
Handle Height - Minimum
31 mm
Handle Height - Maximum
34 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Length
40 mm
Thread Length
20 mm
Details
Color
Orange
Finish
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Type
External Thread
Teardrop
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size #10-24, Thread Standard UNC, Screw Length 20.00mm, Overall Height 54 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated