  • Mfr # K0269.1A11X30
  • Zoro # G0199297
/ea
Key Features
Style
Novo Grip
Screw Length
30.00mm
Material
Plastic
Color
Black
Height
2.36"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0269.1A11X30
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
30.00mm
Thread Size
#10-32
Height
2.36"
Height (In.)
Overall Length
47 mm
Overall Height
63.5 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Handle Height - Maximum
33.5 mm
Thread Length
30 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Length
40 mm
Details
Style
Novo Grip
Material
Plastic
Color
Black
Type
External Thread
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Finish
Black Oxide (Parts)
Item
Adjustable Handle
Knob Type
Modern Design
Thread Type
External
Handle Type
Teardrop
Thread Standard
UNF
Handle Material
Fiberglass-Reinforced Plastic
Features
Die-Cast Zinc Toothed Ring
Components Material
Steel
Thread Material
Steel
Measurement System
Inch
Handle Angle
20 Degrees
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Black, Thread Size #10-32, Thread Standard UNF, Screw Length 30.00mm, Overall Height 63.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud