  • Mfr # K0270.1A286X10
  • Zoro # G3574916
Screw Length
10.00mm
Color
Green
Height
1.57"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0270.1A286X10
Screw Length
10.00mm
Thread Size
1/4"-20
Height
1.57"
Height (In.)
Overall Length
47 mm
Overall Height
43.5 mm
Thread Length
10 mm
Color
Green
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Green, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 10.00mm, Overall Height 43.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud