  • Mfr # K0123.1A21X40
  • Zoro # G2843942
Screw Length
40.00mm
Color
Black
Height
2.80"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0123.1A21X40
Screw Length
40.00mm
Thread Size
1/4"-20
Height
2.80"
Overall Length
47 mm
Height (In.)
Overall Height
74 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Length
40 mm
Handle Height - Minimum
31 mm
Handle Height - Maximum
34 mm
Thread Length
40 mm
Color
Black
Type
External Thread, Stainless Steel Components
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 74 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud