  • Mfr # K0117.1061X20
  • Zoro # G1733925
Screw Length
20.00mm
Height
2.07"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0117.1061X20
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M6
Height
2.07"
Overall Length
46 mm
Height (In.)
Overall Height
55.5 mm
Thread Length
20 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Maximum
35.5 mm
Handle Length
39 mm
Handle Height - Minimum
32.5 mm
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Measurement System
Metric
Thread Standard
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 55.5 mm, Overall Length 46 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud