  • Mfr # K0269.2A216X50
  • Zoro # G3568591
Screw Length
50.00mm
Material
Thermoplastic
Color
Yellow
Height
3.60"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0269.2A216X50
Screw Length
50.00mm
Thread Size
1/4"-20
Height
3.60"
Overall Length
75 mm
Height (In.)
Overall Height
95.5 mm
Thread Length
50 mm
Material
Thermoplastic
Color
Yellow
Type
External Thread
Components
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Yellow, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 75 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud