  • Mfr # K0124.3A4X25
  • Zoro # G2214676
/ea
Key Features
Screw Length
25.00mm
Material
Stainless Steel
Height
3.13"
Type
External Thread
Finish
Uncoated (Parts), Electropolished (Handle)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0124.3A4X25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
25.00mm
Thread Size
3/8"-16
Height
3.13"
Height (In.)
Overall Length
91 mm
Overall Height
83.5 mm
Handle Height - Maximum
58.5 mm
Handle Length
80 mm
Thread Length
25 mm
Hub Height
37 mm
Handle Height - Minimum
54.5 mm
Details
Material
Stainless Steel
Type
External Thread
Finish
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Knob Type
Adjustable Handle
Thread Type
External
Handle Material
Components Material
Handle Type
Teardrop
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Thread Size 3/8 In.-16, Screw Length 25.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud