  • Mfr # K0116.3A31X35
  • Zoro # G3054414
Screw Length
35.00mm
Color
Black
Height
3.64"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0116.3A31X35
Screw Length
35.00mm
Thread Size
5/16"-18
Height
3.64"
Height (In.)
Overall Length
90 mm
Overall Height
96.5 mm
Handle Length
79 mm
Handle Height - Minimum
57.5 mm
Handle Height - Maximum
61.5 mm
Hub Height
37 mm
Thread Length
35 mm
Color
Black
Type
External Threads
Ball Knob
Handle Angle
20 Degrees
Thread Material
Steel
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 35.00mm, Overall Height 96.5 mm, Overall Length 90 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud