  • Mfr # K0116.3A31X45
  • Zoro # G1443951
Screw Length
45.00mm
Color
Black
Height
4.04"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0116.3A31X45
Screw Length
45.00mm
Thread Size
5/16"-18
Height
4.04"
Overall Length
90 mm
Height (In.)
Overall Height
106.5 mm
Handle Height - Maximum
61.5 mm
Thread Length
45 mm
Hub Height
37 mm
Handle Length
79 mm
Handle Height - Minimum
57.5 mm
Color
Black
Type
External Threads
Handle Material
Thread Material
Steel
Measurement System
Inch
Handle Angle
20 Degrees
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 45.00mm, Overall Height 106.5 mm, Overall Length 90 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud