  • Mfr # K0117.3081X20
  • Zoro # G0419842
Screw Length
20.00mm
Color
Black
Height
3.05"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0117.3081X20
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M8
Height
3.05"
Height (In.)
Overall Length
90 mm
Overall Height
81.5 mm
Hub Height
37 mm
Handle Height - Minimum
57.5 mm
Handle Length
79 mm
Thread Length
20 mm
Handle Height - Maximum
61.5 mm
Color
Black
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Thread Standard
Metric
Thread Material
Stainless Steel
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 81.5 mm, Overall Length 90 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud