  • Mfr # K0270.3082X40
  • Zoro # G3577445
Screw Length
40.00mm
Color
Orange
Height
3.68"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0270.3082X40
Screw Length
40.00mm
Thread Size
M8
Height
3.68"
Height (In.)
Overall Length
91.5 mm
Overall Height
98 mm
Handle Height - Minimum
53.5 mm
Handle Length
80 mm
Handle Height - Maximum
58 mm
Hub Height
37 mm
Thread Length
40 mm
Color
Orange
Thread Standard
Metric
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98 mm, Overall Length 91.5 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud