  • Mfr # K0123.4A51X50
  • Zoro # G2318461
Screw Length
50.00mm
Color
Black
Height
4.45"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0123.4A51X50
Screw Length
50.00mm
Thread Size
1/2"-13
Height
4.45"
Overall Length
109 mm
Height (In.)
Overall Height
117.5 mm
Handle Height - Maximum
67.5 mm
Thread Length
50 mm
Handle Length
95 mm
Handle Height - Minimum
63 mm
Hub Height
43 mm
Color
Black
Type
External Thread, Stainless Steel Components
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Thread Standard
UNC
Thread Material
Stainless Steel
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 117.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud