  • Mfr # K0116.4A43X80
  • Zoro # G7357126
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Silver
Diameter
25mm
Height
42.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0116.4A43X80
Dimensions
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
25mm
Height
42.5mm
Length
95mm
Screw Length
80.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
108 mm
Width
0.98"
Overall Height
152 mm
Height (In.)
1.67
Thread Length
80 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
Type
External Thread
Components
Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 80.00mm, Overall Height 152 mm, Overall Length 108 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated