  • Mfr # K0269.5A687X25
  • Zoro # G3720963
Screw Length
25.00mm
Thread Size
5/8"-11
Material
Thermoplastic
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0269.5A687X25
Screw Length
25.00mm
Thread Size
5/8"-11
Height
13.86"
Height (In.)
Overall Length
126 mm
Overall Height
102 mm
Thread Length
25 mm
Material
Thermoplastic
Color
Blue
Type
External Thread
Components
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Blue, Thread Size 5/8 In.-11, Thread Standard UNC, Screw Length 25.00mm, Overall Height 102 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud