  • Mfr # K0270.5A684X40
  • Zoro # G3723833
Screw Length
40.00mm
Color
Red
Height
4.45"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0270.5A684X40
Screw Length
40.00mm
Thread Size
5/8"-11
Height
4.45"
Height (In.)
Overall Length
126 mm
Overall Height
117 mm
Thread Length
40 mm
Color
Red
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Red, Thread Size 5/8 In.-11, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 117 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud