  • Mfr # K0270.5A62X50
  • Zoro # G3695921
Screw Length
50.00mm
Color
Orange
Height
4.84"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0270.5A62X50
Screw Length
50.00mm
Thread Size
5/8"-11
Height
4.84"
Height (In.)
Overall Length
126 mm
Overall Height
127 mm
Thread Length
50 mm
Handle Height - Minimum
72 mm
Handle Height - Maximum
77 mm
Handle Length
110 mm
Hub Height
49 mm
Color
Orange
Thread Standard
UNC
Die-Cast Zinc Toothed Ring
Thread Material
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 5/8 In.-11, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 127 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud