  • Mfr # K0123.5161X50
  • Zoro # G7342907
Base Dia. (In.)
0.91
Color
Black
Diameter
23mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
49mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.5161X50
Base Dia. (In.)
0.91
Diameter
23mm
Height
49mm
Length
110mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
M16
Overall Length
126 mm
Height (In.)
1.93
Width
0.91"
Overall Height
127.5 mm
Handle Length
110 mm
Thread Length
50 mm
Handle Height - Minimum
73 mm
Hub Height
49 mm
Handle Height - Maximum
77.5 mm
Details
Color
Black
Finish
Stainless Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 127.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated