  • Mfr # K0126.1A001X20
  • Zoro # G7406178
/ea
Key Features
Style
2K
Screw Length
20.00mm
Length
1.58"
Material
Fiberglass
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0126.1A001X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
20.00mm
Length
1.58"
Thread Size
#10-24
Height
0.97"
Base Dia. (In.)
0.39
Height (In.)
0.97
Width
0.59"
Overall Height
53.5 mm
Overall Length
48.1 mm
Thread Length
20 mm
Details
Style
2K
Material
Fiberglass
Color
Black
Type
External Thread
Components
Stainless Steel
Thread Type
External
Knob Type
Standards
RoHS
Item
Adjustable Handle
Finish
Uncoated (Parts)
Features
Die-Cast Zinc Toothed Ring
Handle Type
Hard and Soft Touch
Handle Material
Fiberglass-Reinforced Plastic
Components Material
Stainless Steel
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Hard and Soft Touch, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size #10-24, Thread Standard UNC, Screw Length 20.00mm, Overall Height 53.5 mm, Overall Length 48.1 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Stud