  • Mfr # K0126.2A301X50
  • Zoro # G7431700
/ea
Key Features
Style
2K
Screw Length
50.00mm
Length
2.56"
Material
Fiberglass
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0126.2A301X50
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
50.00mm
Length
2.56"
Thread Size
5/16"-18
Height
1.12"
Height (In.)
1.12
Overall Height
95.2 mm
Width
0.69"
Overall Length
74.4 mm
Base Dia. (In.)
0.53
Thread Length
50 mm
Details
Style
2K
Material
Fiberglass
Color
Black
Type
External Thread
Components
Stainless Steel
Standards
RoHS
Finish
Uncoated (Parts)
Knob Type
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Components Material
Stainless Steel
Thread Standard
UNC
Features
Die-Cast Zinc Toothed Ring
Handle Type
Hard and Soft Touch
Handle Material
Fiberglass-Reinforced Plastic
Description
Adjustable Handle, Handle Type Hard and Soft Touch, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.2 mm, Overall Length 74.4 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards RoHS, Mounting Type Threaded Stud