  • Mfr # K0123.92062X50
  • Zoro # G7293006
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Finish
Powder Coated (Handle), Uncoated (Caps), Uncoated (Parts)
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.92062X50
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
95.5 mm
Height (In.)
1.26
Width
0.73"
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Handle Length
65 mm
Hub Height
32 mm
Thread Length
50 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 95.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated