  • Mfr # K0123.92082X25
  • Zoro # G7294519
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Finish
Powder Coated (Handle), Uncoated (Caps), Uncoated (Parts)
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0123.92082X25
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
1.26
Overall Height
70.5 mm
Width
0.73"
Handle Length
65 mm
Thread Length
25 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Hub Height
32 mm
Details
Color
Orange
Finish
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 70.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated