  • Mfr # K0123.93A42X40
  • Zoro # G7285288
Diameter
21mm
Height
41.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0123.93A42X40
Diameter
21mm
Height
41.5mm
Length
80mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
91 mm
Width
0.83"
Overall Height
98.5 mm
Handle Height - Maximum
58.5 mm
Handle Length
80 mm
Hub Height
41.5 mm
Handle Height - Minimum
54.5 mm
Thread Length
40 mm
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated