  • Mfr # K0124.93A3X25
  • Zoro # G7285735
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Silver
Diameter
21mm
Finish
Electropolished (Handle), Uncoated (Caps), Uncoated (Parts)
Height
41.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0124.93A3X25
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
41.5mm
Length
80mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
91 mm
Height (In.)
1.63
Width
0.83"
Overall Height
83.5 mm
Hub Height
41.5 mm
Thread Length
25 mm
Handle Height - Minimum
54.5 mm
Handle Length
80 mm
Handle Height - Maximum
58.5 mm
Details
Color
Silver
Finish
Stainless Steel
Style
Modern Design
Components
Teardrop
Thread Standard
UNC
Handle Material
Components Material
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 25.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud