  • Mfr # K0648.15211A2X30
  • Zoro # G6197265
Overall Width
22 mm
Overall Length
79.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0648.15211A2X30
Overall Width
22 mm
Overall Length
79.6 mm
Width
22mm
Thread Size
1/4"-20
Screw Length
30.00mm
Clamped Height
23.4 mm
Handle Width
16 mm
Handle Length
71.5 mm
Center Height - Maximum
14 mm
Thread Length
30 mm
Features
Screwdriver Slot at Stud's Top End Allows for Fine Adjustment when Clamping Space is limited
RoHS
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Clamping Force - Maximum
2.5 kN
Clamping Distance
1.15 mm
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Adjustable Cam Lever, Plastic, Thread Size 1/4 In.-20, Overall Length 79.6 mm