  • Mfr # K0648.1521105X20
  • Zoro # G6137241
/ea
Key Features
Handle Type
Adjustable Cam Lever
Overall Width
22 mm
Thread Type
External
Overall Length
79.6 mm
Type
External Thread
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0648.1521105X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Width
22 mm
Overall Length
79.6 mm
Thread Size
M5
Width
22mm
Screw Length
20.00mm
Center Height - Maximum
14 mm
Handle Length
71.5 mm
Handle Width
16 mm
Thread Length
20 mm
Clamped Height
23.4 mm
Details
Item
Cam Handle
Handle Type
Adjustable Cam Lever
Thread Type
External
Type
External Thread
Material
Steel/Plastic
Finish
Uncoated (Hinge Pin)
Handle Material
Plastic
Standards
RoHS
Features
Screwdriver Slot at Stud's Top End Allows for Fine Adjustment when Clamping Space is limited
Color
Black
Components Material
Steel
Measurement System
Metric
Hardware Material
Stainless Steel (Hinge Pin), Stainless Steel (Screw and Washer)
Thread Material
Steel
Clamping Force - Maximum
2.5 kN
Clamping Distance
1.15 mm
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Adjustable Cam Lever, Plastic, Thread Size M5, Overall Length 79.6 mm