  • Mfr # K0006.1501106X30
  • Zoro # G3661996
/ea
Key Features
Handle Type
Adjustable Cam Lever
Overall Width
21.5 mm
Thread Type
External
Overall Length
79.2 mm
Screw Length
30.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0006.1501106X30
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Width
21.5 mm
Overall Length
79.2 mm
Screw Length
30.00mm
Width
0.83
Thread Size
M6
Center Height - Maximum
14.5 mm
Clamped Height
22 mm
Thread Length
30 mm
Handle Width
15 mm
Handle Length
70.4 mm
Details
Item
Cam Handle
Handle Type
Adjustable Cam Lever
Thread Type
External
Type
Adjustable
Components
Steel
Style
Adjustable
Material
Cast aluminum
Finish
Uncoated (Hinge Pin), Powder Coated (Handle)
Color
Black
Standards
RoHS
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Components Material
Steel
Features
Screwdriver Slot at Stud's Top End Allows for Fine Adjustment when Clamping Space is limited
Handle Material
Aluminum
Measurement System
Metric
Thread Material
Clamping Force - Maximum
4 kN
Hardware Material
Stainless Steel (Hinge Pin), Plastic (Thrust Washer), Steel (Washer)
Clamping Distance
1.2 mm
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Adjustable Cam Lever, Aluminum, Thread Size M6, Overall Length 79.2 mm