  • Mfr # K0647.15120A1X50
  • Zoro # G3644033
/ea
Key Features
Handle Type
Adjustable Cam Lever
Overall Width
21.5 mm
Thread Type
External
Overall Length
79.2 mm
Finish
Uncoated (Hinge Pin), Electropolished (Handle)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0647.15120A1X50
Dimensions
Overall Width
21.5 mm
Overall Length
79.2 mm
Thread Size
#10-32
Width
0.83
Screw Length
50.00mm
Handle Length
70.4 mm
Center Height - Maximum
14.5 mm
Thread Length
50 mm
Handle Width
15 mm
Clamped Height
22 mm
Details
Item
Cam Handle
Handle Type
Adjustable Cam Lever
Thread Type
External
Finish
Style
Adjustable
Color
Silver
Type
Adjustable
Material
Stainless Steel
Components
Stainless Steel
Standards
RoHS
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Screwdriver Slot at Stud's Top End Allows for Fine Adjustment when Clamping Space is limited
Handle Material
Thread Standard
UNF
Components Material
Thread Material
Clamping Force - Maximum
4 kN
Measurement System
Inch
Hardware Material
Stainless Steel (Hinge Pin, Washer and Screw), Plastic (Thrust Washer)
Clamping Distance
1.2 mm
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Adjustable Cam Lever, Stainless Steel, Thread Size #10-32, Overall Length 79.2 mm