  • Mfr # K0646.1521105X20
  • Zoro # G6068745
/ea
Key Features
Handle Type
Cam Lever
Overall Width
22 mm
Thread Type
External
Overall Length
79.6 mm
Material
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0646.1521105X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Width
22 mm
Overall Length
79.6 mm
Width
22mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M5
Handle Width
16 mm
Clamped Height
23.4 mm
Thread Length
20 mm
Center Height - Maximum
14 mm
Handle Length
71.5 mm
Details
Item
Cam Handle
Handle Type
Cam Lever
Thread Type
External
Material
Plastic
Type
Internal Threads
Finish
Uncoated (Hinge Pin)
Components Material
Steel
Standards
RoHS
Color
Black
Handle Material
Measurement System
Metric
Clamping Force - Maximum
2.5 kN
Hardware Material
Stainless Steel (Hinge Pin), Steel (Washer)
Clamping Distance
1.15 mm
Thread Material
Steel
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Cam Lever, Plastic, Thread Size M5, Overall Length 79.6 mm