  • Mfr # K0646.25211A4X30
  • Zoro # G6116467
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Type
External Thread
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0646.25211A4X30
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Screw Length
30.00mm
Width
33mm
Thread Size
3/8"-16
Center Height - Maximum
16.2 mm
Thread Length
30 mm
Clamped Height
27.7 mm
Handle Length
100 mm
Handle Width
24.2 mm
Type
External Thread
Steel
Thread Standard
UNC
Features
Thrust Washer
Clamping Force - Maximum
5 kN
Clamping Distance
1.5 mm
Measurement System
Inch
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Cam Lever, Plastic, Thread Size 3/8 In.-16, Overall Length 110 mm