  • Mfr # K0646.25211A4X40
  • Zoro # G6069831
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Type
Internal Threads
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0646.25211A4X40
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Thread Size
3/8"-16
Screw Length
40.00mm
Width
33mm
Clamped Height
27.7 mm
Thread Length
40 mm
Handle Length
100 mm
Handle Width
24.2 mm
Center Height - Maximum
16.2 mm
Type
Internal Threads
Black
Thread Standard
UNC
Plastic
Features
Thrust Washer
Measurement System
Inch
Clamping Force - Maximum
5 kN
Clamping Distance
1.5 mm
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Cam Lever, Plastic, Thread Size 3/8 In.-16, Overall Length 110 mm