  • Mfr # K0646.2531108X40
  • Zoro # G6181996
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Type
Internal Threads
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0646.2531108X40
Overall Width
33 mm
Overall Length
110 mm
Thread Size
M8
Width
33mm
Screw Length
40.00mm
Center Height - Maximum
16.2 mm
Clamped Height
27.7 mm
Handle Length
100 mm
Handle Width
24.2 mm
Thread Length
40 mm
Type
Internal Threads
Components Material
Stainless Steel
Clamping Distance
1.5 mm
Clamping Force - Maximum
5 kN
Thread Material
Stainless Steel
Measurement System
Metric
Description
Cam Handle, Threaded Stud, Cam Lever, Plastic, Thread Size M8, Overall Length 110 mm