  • Mfr # K0117.2063X20
  • Zoro # G7279916
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0117.2063X20
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18mm
Height
28.5mm
Length
64mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
73 mm
Width
0.71"
Height (In.)
1.12
Overall Height
69.5 mm
Thread Length
20 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Classic Ball
Components
Type
External Thread
Thread Standard
Metric
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 69.5 mm, Overall Length 73 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated