  • Mfr # K0161.2100XCP
  • Zoro # G2966424
Type
Fixed Handle
Diameter
3.94"
Base Dia. (In.)
1.22
Style
Fixed Handle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0161.2100XCP
Diameter
3.94"
Base Dia. (In.)
1.22
Thread Size
M6
Bore Dia.
1/2 in
Outside Dia.
100.00mm
Overall Diameter
100 mm
Bore Diameter
1/2 in
Hub Diameter
31 mm
Hub Height
17 mm
Wheel Height
34 mm
Standards
DIN 7708, RoHS
Bore
0.50"
Handle
Yes
Handle Type
Fixed
Includes Handle
Handle Included
Wheel Material
Aluminum
Handle Material
Thermoset
Description
Hand Wheel, Unthreaded Hole, Outside Dia. 100.00mm, Thread Size M6, Handle Type Fixed, Bore Dia. 1/2 in, Features Not Applicable, Finish - Machining Bright (Uncoated)