  • Mfr # K0161.0140XCQ
  • Zoro # G1024493
/ea
Key Features
Bore
0.625"
Finish
Zinc-Plated
Style
No Handle
Diameter
5.51"
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0161.0140XCQ
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
5.51"
Base Dia. (In.)
1.34
Outside Dia.
140.00mm
Bore Dia.
5/8 in
Bore Diameter
5/8 in
Hub Diameter
34 mm
Wheel Height
34 mm
Overall Diameter
140 mm
Hub Height
19 mm
Details
Bore
0.625"
Finish
Zinc-Plated
Item
Hand Wheel
Style
No Handle
Material
Aluminum
Type
Standards
RoHS
Handle
No
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Includes Handle
Handle Not Included
Wheel Type
Solid
Wheel Material
Description
Hand Wheel, Unthreaded Hole, Outside Dia. 140.00mm, Handle Type Not Applicable, Bore Dia. 5/8 in, Features Not Applicable, Finish - Machining Bright (Uncoated)