  • Mfr # K0161.4160XCQ
  • Zoro # G2290897
/ea
Free Shipping & Returns
Base Dia. (In.)
1.57
Diameter
6.3"
Standards
DIN 7708, RoHS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0161.4160XCQ
Base Dia. (In.)
1.57
Diameter
6.3"
Thread Size
M10
Bore Dia.
5/8 in
Outside Dia.
160.00mm
Hub Diameter
40 mm
Bore Diameter
5/8 in
Overall Diameter
160 mm
Hub Height
20 mm
Wheel Height
40 mm
Standards
DIN 7708, RoHS
Style
Revolving Handle
Type
Revolving Handle
Bore
0.625"
Handle
Yes
Handle Type
Revolving
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Handle Material
Thermoset
Includes Handle
Handle Included
Description
Hand Wheel, Unthreaded Hole, Outside Dia. 160.00mm, Thread Size M10, Handle Type Revolving, Bore Dia. 5/8 in, Features Not Applicable, Finish - Machining Bright (Uncoated)