  • Mfr # K0256.4160CQ
  • Zoro # G1404487
/ea
Key Features
Standards
DIN 6912, DIN 7349, RoHS
Finish
Matte Black
Knob Type
Novo Grip
Bore
0.625"
Style
No Handle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0256.4160CQ
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
6.3"
Bore Dia.
5/8 in
Outside Dia.
160.00mm
Hub Height
28 in
Wheel Height
64.5 in
Overall Diameter
160 mm
Hub Diameter
45 in
Bore Diameter
5/8 in
Details
Standards
DIN 6912, DIN 7349, RoHS
Item
Hand Wheel
Finish
Matte Black
Knob Type
Novo Grip
Bore
0.625"
Style
No Handle
Material
Thermoplastic
Color
Black
Handle
No
Features
Combines Quality, Durability, Strength, Ergonomics and Safety
Wheel Material
Thermoplastic
Includes Handle
Handle Not Included
Description
Hand Wheel, Unthreaded Hole, Black, Outside Dia. 160.00mm, Bore Dia. 5/8 in