  • Mfr # K0632.004004
  • Zoro # G7277560
/ea
Key Features
Style
Knob
Grip Length
55/64"
Pin Dia.
5/32"
Knob Type
Lock Out
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0632.004004
Country of Origin
Germany
Dimensions
Grip Length
55/64"
Pin Dia.
5/32"
Barrel Dia.
Tip Length
0.157"
Barrel Height
0.51"
Tip Dia.
0.15"
Thread Size
M8x1
Plunger Dia.
4.00mm
Length
Plunger Width
4 mm
Overall Length
38.5 mm
Thread Length
13 mm
Handle Diameter
18 mm
Body Diameter
10 mm
Body Length
34.5 mm
Details
Item
Indexing Plunger
Style
Knob
Knob Type
Lock Out
Material
Stainless Steel
Finish
Unfinished
Handle Type
Thread Pitch
1 mm
Retractable
Yes
Plunger Material
Plunger Finish
Uncoated
Standards
REACH 1907/2006 (EC), RoHS 2011/65/EU
With Locking Plunger
Yes
Final Nose Force
12 N
Body Material
Plunger Projection
4 mm
Initial Nose Force
6 N
Body Material Grade
303
Nose Shape
Ball
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Included
Handle Material
Includes Locking Plunger
Locking Plunger Included
Body Finish
Hardened
Measurement System
Metric
Retractability
Retractable
Plunger Material Grade
420
Nose Material
Description
Indexing Plunger, Thread Size M8x1, Thread Length 13 mm, Nose Shape Ball, Plunger Material Stainless Steel, Plunger Dia. 4.00mm, Plunger Projection 4 mm, Mounting Type Not Applicable, With Locking Plunger Yes, Body Length 34.5 mm, Final Nose Force 12 N, Initial Nose Force 6 N, Overall Length 38.5 mm, Plunger Width 4 mm, Thread Pitch 1 mm, Handle Type Knob, Body Finish Hardened, Body Material Stainless Steel, Handle Material Stainless Steel, Plunger Finish Uncoated, Retractable Yes