  • Mfr # K0632.114004
  • Zoro # G7266169
Style
Knob
Grip Length
55/64"
Pin Dia.
5/32"
Knob Type
Lock Out
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0632.114004
Dimensions
Grip Length
55/64"
Pin Dia.
5/32"
Barrel Height
0.51"
Length
Barrel Dia.
Tip Length
0.157"
Thread Size
M8x1
Plunger Dia.
4.00mm
Tip Dia.
0.15"
Overall Length
38.5 mm
Thread Length
13 mm
Plunger Width
4 mm
Handle Diameter
18 mm
Body Diameter
10 mm
Body Length
34.5 mm
Details
Item
Indexing Plunger
Style
Knob
Knob Type
Lock Out
Material
Stainless Steel
Finish
Unfinished
Initial Nose Force
6 N
Plunger Projection
4 mm
Standards
REACH 1907/2006 (EC), RoHS 2011/65/EU
Body Material
Handle Type
Retractable
Yes
With Locking Plunger
Yes
Final Nose Force
12 N
Plunger Material
Thread Pitch
1 mm
Plunger Finish
Uncoated
Nose Shape
Ball
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Included
Handle Material
Measurement System
Metric
Retractability
Retractable
Includes Locking Plunger
Locking Plunger Included
Body Finish
Uncoated
Body Material Grade
303
Plunger Material Grade
303
Nose Material
Description
Indexing Plunger, Thread Size M8x1, Thread Length 13 mm, Nose Shape Ball, Plunger Material Stainless Steel, Plunger Dia. 4.00mm, Plunger Projection 4 mm, Mounting Type Not Applicable, With Locking Plunger Yes, Body Length 34.5 mm, Final Nose Force 12 N, Initial Nose Force 6 N, Overall Length 38.5 mm, Plunger Width 4 mm, Thread Pitch 1 mm, Handle Type Knob, Body Finish Uncoated, Body Material Stainless Steel, Handle Material Stainless Steel, Plunger Finish Uncoated, Retractable Yes