  • Mfr # K0338.04004
  • Zoro # G7306945
/ea
Key Features
Style
Knob
Grip Length
11/16"
Pin Dia.
5/32"
Knob Type
Lock Out
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0338.04004
Country of Origin
Germany
Dimensions
Grip Length
11/16"
Pin Dia.
5/32"
Barrel Height
0.51"
Tip Dia.
0.15"
Thread Size
M8x1
Barrel Dia.
Plunger Dia.
4.00mm
Length
Tip Length
0.157"
Plunger Width
4 mm
Overall Length
38.5 mm
Thread Length
13 mm
Body Length
34.5 mm
Body Diameter
10 mm
Handle Diameter
18 mm
Details
Item
Indexing Plunger
Style
Knob
Knob Type
Lock Out
Material
Stainless Steel
Finish
Unfinished
Thread Pitch
1 mm
Plunger Finish
Uncoated
Retractable
Yes
Initial Nose Force
6 N
Body Material
Plunger Projection
4 mm
Standards
REACH 1907/2006 (EC), RoHS 2011/65/EU
Final Nose Force
12 N
Handle Material
Thermoplastic
Handle Type
Handle Color
Black
Plunger Material
With Locking Plunger
Yes
Plunger Material Grade
420
Retractability
Retractable
Includes Locking Plunger
Locking Plunger Included
Body Material Grade
303
Nose Shape
Ball
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Included
Measurement System
Metric
Body Finish
Hardened
Nose Material
Description
Indexing Plunger, Thread Size M8x1, Thread Length 13 mm, Nose Shape Ball, Plunger Material Stainless Steel, Plunger Dia. 4.00mm, Plunger Projection 4 mm, Mounting Type Not Applicable, With Locking Plunger Yes, Body Length 34.5 mm, Final Nose Force 12 N, Initial Nose Force 6 N, Overall Length 38.5 mm, Plunger Width 4 mm, Thread Pitch 1 mm, Handle Type Knob, Body Finish Hardened, Body Material Stainless Steel, Handle Color Black, Handle Material Thermoplastic, Plunger Finish Uncoated