  • Mfr # K0338.4004
  • Zoro # G7355400
/ea
Key Features
Style
Knob
Grip Length
11/16"
Pin Dia.
5/32"
Knob Type
Lock Out
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0338.4004
Country of Origin
Germany
Dimensions
Grip Length
11/16"
Pin Dia.
5/32"
Length
Tip Dia.
0.15"
Plunger Dia.
4.00mm
Tip Length
0.157"
Barrel Height
0.51"
Thread Size
M8x1
Barrel Dia.
Overall Length
38.5 mm
Plunger Width
4 mm
Thread Length
13 mm
Body Diameter
10 mm
Handle Diameter
18 mm
Body Length
34.5 mm
Details
Item
Indexing Plunger
Style
Knob
Knob Type
Lock Out
Material
Steel
Finish
black oxide
Plunger Projection
4 mm
With Locking Plunger
Yes
Plunger Finish
Black Oxide
Final Nose Force
12 N
Handle Type
Handle Material
Thermoplastic
Standards
REACH 1907/2006 (EC), RoHS 2011/65/EU
Thread Pitch
1 mm
Body Finish
Handle Color
Black
Initial Nose Force
6 N
Plunger Material
Body Material
Retractable
Yes
Retractability
Retractable
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Included
Measurement System
Metric
Nose Shape
Ball
Includes Locking Plunger
Locking Plunger Included
Nose Material
Description
Indexing Plunger, Thread Size M8x1, Thread Length 13 mm, Nose Shape Ball, Plunger Material Steel, Plunger Dia. 4.00mm, Plunger Projection 4 mm, Mounting Type Not Applicable, With Locking Plunger Yes, Body Length 34.5 mm, Final Nose Force 12 N, Initial Nose Force 6 N, Overall Length 38.5 mm, Plunger Width 4 mm, Thread Pitch 1 mm, Handle Type Knob, Body Finish Black Oxide, Body Material Steel, Handle Color Black, Handle Material Thermoplastic, Plunger Finish Black Oxide, Retractable Yes