  • Mfr # K0260.5106X40
  • Zoro # G3041717
/ea
Key Features
Thread Size
M6
Screw Length
1.57"
Type
External Thread
Diameter
1.57"
Finish
Matte Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0260.5106X40
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M6
Screw Length
1.57"
Diameter
1.57"
Overall Length
40 mm
Overall Height
31 mm
Base Height
13 mm
Base Diameter
16.5 mm
Thread Length
40 mm
Handle Diameter
40 mm
Details
Type
External Thread
Finish
Matte Black
Standards
RoHS
Knob Type
Novo Grip
Material
Thermoplastic
Item
Hand Knob
Color
Gray
Features
Steel Trivalent Blue Passivated
Thread Material
Steel
Handle Material
Thermoplastic
Handle Type
Knurled Round
Measurement System
Metric
Description
Hand Knob, Handle Type Knurled Round, Handle Material Thermoplastic, Mounting Type Threaded Stud, Thread Size M6, Overall Height 31 mm, Screw Length 1.57 In., Overall Length 40 mm, Tap Type Not Applicable, Includes -, Standards RoHS, Color Gray, Features Steel Trivalent Blue Passivated, Finish Matte